פינוי בינוי

מתעניינים בביצוע פרויקט?

השאירו פרטים ואנו ניצור עמכם קשר

פינוי בינוי

רקע

חוק "פינוי בינוי", שנחקק ב-1965 והפך למדיניות רשמית ב-1998, מאפשר למשרד השיכון והבינוי להצהיר על שטח כמיועד לפינוי התושבים, בכדי להרוס את המבנים ולבנות במקומם מבני מגורים חדשים. 

 ההחלטה על ביצוע פרויקט כזה נעשה באמצעות הכרזה של משרד הבינוי הנקרא צו הכרזה, שתוקפו עד שש שנים.

ההכרזה

הכרזה על מתחם פינוי בינוי היא חלק ממדיניות ההתחדשות עירונית אשר התפתחה מתוך הצורך לעשות שימוש יעיל יותר בקרקע, לאפשר עתודות מגורים תוך שמירה על שטחים ירוקים בעיר ובכדי לשפר את תדמית העיר.

 

במקומות אשר הכריזו עליהם כמתחמי פינוי בינוי מבוצעת כבדרך כלל הריסה של המבנים הקיימים ובניה מחודשת של מתקדמת יותר ובעלת תשתיות משופרות. כמו כן, במסגרת פרויקט פינוי בינוי ניתנות תוספות של זכויות בניה והטבות מיסוי כמו פטור מהיטל השבחה.

ביצוע הפרויקט

תחילת יש לערוך הסכם בין היזם לבין דיירי הבניין או לחילופים מספר בניינים, המבטיח לדיירים בין היתר דירה חדשה בגודל זהה או גדול יותר מהדירה הנוכחית, תשלום שכר דירה בזמן הבנייה וכן תשלום ארנונה על שטחה בזמן הבניה. לאחר הריסת המבנה הקיים נבנה במקומו מבנה בעל דירות רבות יותר אשר חלקן ניתנות לדיירים הקודמים וחלקן נמכרות לדיירים חדשים.

מי מרווח ומה ?

הדיירים מקבלים דירה חדשה, בדרך כלל גדולה יותר, וזאת ללא כל עלות מצדם. בנוסף הם נהנים מהתחדשות פני השכונה, ומעלייה בשווי הנכס שברשותם וכל זאת בחינם. התהליך גם אינו מאלץ את הדיירים להיגרר להוצאות נלוות, כיוון שההסכם שבין הדיירים ליזם היא עסקת נטו, כלומר כל הוצאות המעברים והוצאות השכירות שנגרמות לדיירים בתוך התהליך הם נטו על היזם.

 

היזם בתמורה להשקעתו בפרויקט הוא זוכה בדירות שאותם הוא יכול לשווק לציבור, אך חשוב לזכור כי תהליכי פינוי בינוי ובכלל  מהלכי התחדשות עירונית הם תהליכים מורכבים שלוקח שנים לסיימם לכן מהיזם נדרש שיהיה בעל "כיס עמוק" כך שיוכל לעמוד בהוצאות הרבות של כיסוי הוצאות הפרויקט.

 

המדינה ואיתם הרשויות המקומיות, במסגרת ביצוע הפרויקט ואישורו מחייבות את היזם לשפר את תשתיות והשבחת השכונות במצב דברים שכזה ברור כי רווח זה חוזר לדיירים שבעצם הם נהנים בתשתיות חדשות בשכונה החדשה.